Rukola jak ją wyhodować w domu, * Listy z warzywnika*

Świeża rukola do sałatki ? Czemu nie !

Rukola jak ją wyhodować w domu, temu poświęcę dzisiejszy wpis czyli kolejny list w ramach kategorii wpisów Listy z warzywnika

rukola-hodowana-w-domu

Rukola i jej lekko ostry smak uwielbiam. Bardzo lubimy ją dodawać do sałatek, czy kanapek, jest to też ukochany dodatek do pizzy !! Tak do pizzy z szynką parmeńską i do tego ta zielenina.

Ja wybrałam do posadzenia rukolą na krążkach, czyli dla mnie najlepszą nie musiałam uważać ile nasionek do której z dziurek wsypuję. Ja naprawdę lubię patrzeć jak rosną przeze mnie wysiane nasionka, ale też lubię upraszczać sobie życie. Wiele razy udało mi się w jednej malutkiej doniczce wyhodować 3 lub 4 małe nasionka pomidorów, a potem trzeba jest rozrywać. Uważając, żeby żadnego nie uszkodzić, to ja już wolę taką formę sadzenia jak ta, na krążku.

No dobra jak się do tego zabrać ? Bardzo bardzo prosto !

potrzebujemy :

  • doniczkę ( u mnie dopasowana do krążka )
  • ziemię
  • nasionka na krążku ( u mnie takie )
  • wodę

 

Do doniczki wsypujemy ziemię tak aby zostawić około 1,5 cm do rantu doniczki. Układamy jeden krążek z nasionkami i podlewamy wodą, przykrywamy ziemią ale tak maks do 1 cm, krążek ma być zakryty w całości. Lekko dociskamy ziemię i odstawiamy naszą doniczkę w nasłonecznione miejsce.

rukola-jak-wyhodowac

 

Ja moją rukolę podlewam codziennie, moja rośnie w doniczce ustawionej na tarasie. Pamiętajmy, że przed 15 maja nie powinno się w związku z możliwością przymrozków zostawiać roślin na zewnątrz. W tym roku pogoda oszalała i wszystko co posadziłam, posadziłam na zewnątrz ale sprawdzam codziennie wieczorem prognozę pogody.

Rukolowe listki nie od razu wyglądają jak rukola ;) Gdy wrzuciłam zdjęcie na mój fanpage na FB – to nawet padło hasło, że wygląda jak .. bazylia :) Zadziwiające prawda ?

 

rukola-jak-hodowac-w-domu

 

Ja moją rukolę posiałam 8.04 więc rosła prawie miesiąc i już coraz bardziej przypomina kształtem listki rukoli, aczkolwiek tak wielkie jak sklepowe nie są.

 

 

2 myśli na temat “Rukola jak ją wyhodować w domu, * Listy z warzywnika*

  1. Miałem złe doświadczenia z nasionami w krążku. Bazyli fatalnie kiełkowała w tamtym roku choć uczciwie trzeba przyznać, ze pogoda była bardzo zła. W tym roku bazylia i rukola w nasionach. już widać efekty. O dziwo wysiana w grunt rośnie szybciej nisz w dość sporej doniczce. Mowa o rukoli :)

  2. Gdy wrzuciłam zdjęcie na mój fanpage na FB – to nawet padło hasło, że wygląda jak .. bazylia :)
    Odpowiedź na to stwierdzenie:
    Rukola jest rośliną dwuliścienną, która w fazie wzrostu wytwarza dwa liście zarodkowe, tzn. jej pierwsze „liście” noszą nazwę liścieni. Innymi przykładami takich roślin są: rzodkiewka, dąb, buk, brzoza, ogólnie większość gatunków drzew i roślin zielnych. Warto obserwować rośliny, które dopiero kiełkują, ich zmiany wyglądu i zapotrzebowania na różne składniki odżywcze.

Możliwość komentowania jest wyłączona.