Celem akcji jest ufundowanie udziału w obozie przygodowo-językowym dla młodzieży z krakowskich domów dziecka oraz upowszechnienie wiedzy i pamięci o Herbercie Hooverze oraz jego misji. Dokonamy tego dzięki hojności krakowskich firm oraz restauratorów i ich gości.
Akcja „Hoover Table” jest wynikiem projektu „Uczcijmy Hoovera” zainicjowanego przez Konsulat Generalny Stanów Zjednoczonych. Jego celem jest włączenie się w obchody 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę, a także uczczenia 100 rocznicy relacji polsko-amerykańskich, poprzez przypomnienie niezwykłej sylwetki wielkiego przyjaciela Polski, późniejszego Prezydenta USA – Herberta Hoovera i jego pomocy humanitarnej dla Polski. Pomoc została uruchomion na prośbę Ignacego Paderewskiego. Jako Szef Amerykańskiej Administracji Pomocy powołanej w 1919 roku Hoover inicjował i organizował działania zmierzające do ratowania Polaków, a szczególnie polskich dzieci przed głodem i tyfusem. Uruchomił także fundusz służący odbudowie gospodarczej zniszczonego kraju i inwestycjom.
Najbardziej spektakularną zorganizowaną przez niego akcją był Obiad Nieobecnego Gościa, który odbył się 29 grudnia 1920 r. w Hotelu Waldorf Astoria w Nowym Jorku. Na zaproszenie Herberta Hoovera odpowiedziało 1000 osób, które wpłaciły po 1000 dolarów, natomiast wartość posiłku, który otrzymali nie przekroczyła 22 centów – równowartości ówczesnej dziennej racji żywieniowej polskiego dziecka. Potentatom gospodarczym ówczesnej Ameryki zaoferowano porcję ryżu i ziemniaków, a do popicia gorące kakao. Zebrano wtedy 3 miliony dolarów (2 miliony dołożył obecny na obiedzie John D. Rockefeller Jr.), które następnie przeznaczono na pomoc medyczną i żywność dla polskich dzieci, za co Herbert Hoover dostał imienną depeszę z podziękowaniem od Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego.
W szczytowym momencie akcji pomocy dla Polski dożywianych było ponad 1,3 mln dzieci w trzech tysiącach miast i wsi. W 1922 roku Sejm Ustawodawczy przyznał Herbertowi Hooverowi tytuł honorowego obywatela Rzeczpospolitej Polskiej, a już od 1919 roku uniwersytety, w tym Uniwersytet Jagielloński, w uznaniu zasług wręczyły mu doktoraty honoris causa.
Udział w akcji polega na udostępnieniu 1 stolika (lub więcej) i przekazaniu zadeklarowanego, dowolnego procenta dochodu z tego stolika, w wyżej wymienionym okresie, na specjalne konto utworzone przez Polski Instytut Filantropii, z przeznaczeniem na sfinansowanie obozu dla zwycięzców konkursu wiedzy o USA i Herbercie Hooverze (etap I).
Lista restauracji biorących udział w akcji :
więcej o akcji na facebooku