Zapraszam na recenzję książki – Tajniki suszenia żywności.
Tajniki suszenia żywności, książka autorstwa Michelle Keogh ze wstępem Karielyn Tillman.
Tajniki suszenia żywości czyli jak w pełni wykorzystać możliwości dehydratora. Książka, która od raz przyciągnęła moją uwagę, bo urządzenie do suszenia posiadam od dawna, ale cały czas stało w garażu nieużywane – no może raz go użyłam dawno temu do suszenia pomidorów. A tu otwieram książkę i mogę suszyć mango ( po co kupować za ciężkie pieniądze w sklepie :)), kolejny przepis to przepis na suszony rabarbar w syropie klonowym – to musi być pyszne, prawda ? Ale wróćmy do książki i do tego co znajdziemy w niej od początku.
Pierwszy rozdział to : Podstawy – czyli wszystko co powinieneś wiedzieć nim zaczniesz wszystko suszyć.
Drugi rozdział to : Suszone owoce i w tym rozdziale pojawiają się przepisy na m.in na suszone śliwki, wcześniej już wspomniane suszone mango, suszone morele w amaretto czy podwójnie suszone banany waniliowo – kokosowe.
Kolejny rozdział to : Suszone warzywa a tu kuszą nas przepisy na suszone rzodkiewki,czipsy z batatów o smaku barbecue, czosnkowe czipsy z cukinii i kilka innych równie fantastycznych.
Czwarty rozdział to : Ruloniki – ruloniki z owoców, które uwielbiają dzieci, hmm sama chętnie bym takie zjadła. Ruloniki truskawkowo – jabłkowe, ruloniki borówkowe z kremem cytrynowym czy ruloniki z masłem orzechowym i dżemem .. czyż same nazwy przepisów nie brzmią zachęcająco ?
Rozdział piąty to rozdział Suszone mięso z którego przygotowałam już jeden przepis – to przepis na suszone mięso w sosie teryiaki. Pyszne, prosto się robi, czego chcieć więcej :) ale oprócz tego przepisu znajdziemy też przepisy na suszone łososia czy suszone krewetki.
Szósty rozdział to Suszone orzechy i pestki – orzechy pekan po cajuńsku, orzechy włoskie w solonej polewie miodowej,migdały w czekoladowo – cynamonowej skorupce. Brzmią świetnie prawda ?
Kolejne przepisy
Krakersy i chlebki też możemy zrobić w suszarce o czym dowiadujemy się w kolejnym rozdziale. A przepis mamy m.in na chlebek z kaszy gryczanej,krakersy z siemienia lnianego, chlebek bez orzechów czy czekoladowe kwadraciki z masłem orzechowym i chia.
Zioła i przyprawy to kolejny rozdział w książce, a tu suszumy zioła, robimy cebulę i czosnek w proszku, suszony imbir czy mieszankę Mirepoix używaną do zup.
Rozdział dziewiąty to Śniadania – granola, batoniki śniadaniowe czy naleśniki czekoladowe z bananem.
Zbliża się impreza ? zróbmy Przystawki inaczej – np miniklopsiki warzywne, tortille, pizzę.
Coś dla łasuchów teraz czyli desery – ciasteczka cytrynowe, ciasteczka czekoladowe, tartaletki orzechowe z owocami.
Rozdział dwunasty mnie zaskoczył bo znalazłam tu przepis na sos do makaronu z pomidorami i bekonem, który robisz klasycznie a potem go suszysz.. hmmm trzeba będzie kiedyś spróbować. Oprócz tego przepisu są też przepisy na pożywną zapiekankę z wołowiną czy risotto grzybowe.
A teraz specjalny rozdział z przepisami dla naszych milusińskich czyli psów i kotów :) Tak, tak możemy dla nich przygotować pyszności także. Możemy zrobić suszoną wątróbkę, zdrową mieszankę nasion czy przysmak dla szczeniaczka.
Ostatni rozdział to rozdział o innym zastosowaniu dehydratora, czyli jak zrobić susz herbaciany, jogurt czy jak suszyć makaron.
Książka otworzyła mi oczy na jak wiele potraw można przygotować za pomocą tego urządzenia, którego nie używałam. Ważne jest to, że wszystkie przepisy posiadają w składnikach tylko naturalne składniki, nie ma pół środków, zamienników – wszystko jest zdrowe i pyszne. Dowiadujemy się z książki też jak przechowywać ususzone już produkty, a to też ważne.
Aaaa..zaglądajcie, bo już niedługo ogłoszę konkurs gdzie do wygrania będzie ta książka :) Mam nadzieję, że zachęciłam Was tym postem do sięgnięcia po nią.
Tajniki suszenia żywności
Michelle Koegh ze wstępem Karielyn Tillman
stron 192
cena: 44,90
Wydawnictwo Galaktyka
Dziękuję wydawnictwu Galaktyka za przekazanie mi książki.
fajna ta książka