Eko konkurs, bo wiosna za oknem

Od prawie trzech lat piorę w orzechach do prania, a jak, że co rusz ktoś mnie o nie pyta. Postanowiłam wraz ze sklepem Ecoshop powiedzieć Wam o nich coś więcej.

Orzechy do prania uprawiane są w Himalajach bez dodatków  jakiejkolwiek chemii. Skorupki orzechów zawierają saponinę czyli mydło, kiedyś w Polsce do prania używało się mydlnicy lekarskiej, teraz mamy orzechy.
Ja w nich piorę od dawna i naprawdę sobie chwalę. Fakt, że ja oszczędzam wodę po praniu do spłukiwania w toalecie, do podlewaniu kwiatów.
Woda z pralki u mnie trafia wprost do beczki i stamtąd jest zabierana do podlewania kwiatów, rabat, ogródka, trawnika.
Woda jest bez jakichkolwiek środków chemicznych, a przy okazji zawiera składniki antybakteryjne, które np powodują, że mszyce nie są zainteresowane naszymi roślinami.
Pranie i jak tam? 
do prania używam 5-6 połówek orzechów, wkładam je do specjalnego „Amway” opakowania do prania, lub do woreczka lnianego (przeważnie dokładają go do zakupu orzechów ).

Ale z praniem to jest tak : jeśli przyzwyczailiśmy się do wyciągania z pralki prania mięciuteńkiego, pachnącego liliami lub lasem podzwrotnikowym to z orzechami tego nie otrzymamy. Orzechy w sumie nie pachną, no może lekko octem na początku. Ale tego nie czuć po praniu. Możemy mieć pranie zapachowe poprzez dodanie do płukania kilku kropli olejku zapachowego.
Czy pranie jest czyste ? Jest, ale wiadomo, że nie ma tu chemii więc super plam nie wywabimy orzechami na pewno. Po prostu do tego trzeba się przyzwyczaić. Białe pranie przyznaje się, że piorę w proszku, ale kolorowe rzeczy już tylko w orzechach.
Z orzechów możemy zrobić wywar i dodając ten wywar możemy spryskać  rośliny przed szkodnikami ( ja tak zrobiłam z mszycami i działa ! ).
Wywar z orzechów jest genialny dla osób z alergiami skórnymi.
I mogłabym tak wymieniać i wymieniać ..ale to już w kolejnym wpisie, który mam nadzieję powstanie po inspiracji Waszymi komentarzami do tego wpisu.

A jak, że dzisiaj oficjalnie zaczęliśmy WIOSNĘ mam dla Was KONKURS w którym do wygrania jest woreczek orzechów dla Was na próbę. 
Co trzeba zrobić, żeby wygrać ? 
Trzeba napisać w komentarzu do tego wpisu co wy ekologicznego używacie w domu ? Czy jest coś takiego ? Czy wyłączacie światło ? stand-bye w urządzeniach, których nie używacie ? Czy może używacie kul do prania ? A może jeszcze coś ???
Na Wasze komentarze czekam do 25 marca 2012  a 26 marca ogłoszę kogo komentarz wybrałam i kto dostanie woreczek orzechów ( taki jak na zdjęciu ) wraz z woreczkiem lnianym w którym orzechy wkładamy do pralki.

LINK DO WASZYCH POMYSŁÓW